sobota, 14 lipca 2012

cuda natury... niezwykle ciekawe trofea łowieckie wuja

trofea łowieckie pozyskane przez mojego wuja Mieczysława Stoltman... 

Rogacze z Wałcza
Kozły pozyskane w obwodzie nr 200 KŁ Jeleń nr 7 w Wałczu.

czterotykowiec
szydlarz


Czterotykowiec spotkany przypadkowo, strzelony na drugiej zasiadce dnia 28 maja 2010r. Masa tuszy 17 kg, wiek ponad 6 lat.

Szydlarz upolowany w dniu rozpoczęcia sezonu na rogacze 2011/12. Masa tuszy 19 kg, wiek 5 lat. 


Łopatacz byka jelenia
17 września 2011r. w trakcie indywidualnego polowania w rejonie Nakielno KŁ Jeleń nr7 w Wałczu, Mieczysław Stoltman pozyskał o godz. 7:45, niezwykle ciekawego jelenia byka – łopatacz na prawej tyce, na drugiej 14-stak. Był to 5 byk widziany i podchodzony tego poranka. 

Łopatacz byka jelenia. Zdjęcie zrobione komórką zaraz po pozyskaniu i zarazem najlepiej oddające ciekawą formę tego poroża.
Po pierwszym strzale z odległości 50m byk padł, po czym podniósł się i uchodził. Po 4 strzale przeszedł ponownie przez wodę i po wyjściu na brzeg przewrócił się, zakleszczając swe poroże w olszy. Nadmienić należy że wszystkie 4 strzały były trafne. 

Szacowany wiek byka to ok. 15 lat, waga tuszy wynosiła 145 kg, masa wieńca 5,8 kg.

Niecodzienną formę wieńca najprawdopodobniej należy łączyć ze starym postrzałem, stwierdzonym w trakcie oględzin tuszy na lewym tylnym badylu, poniżej stawu kolanowego.

Szczęśliwy łowca ze swym płochaczem niemieckim Skubim z Łabędziej 33, dla którego był to pierwszy odnaleziony i głoszony martwy byk.

Tekst JS, zdjęcia z arch. MS

ps
to zaledwie cząstka bardzo interesującej kolekcji

1 komentarz:

  1. Gospodarz na Rutwicy ma też rękę do przebudowy drzewostanów miło popatrzeć z pociągu na jego las

    OdpowiedzUsuń